Fonds 049 - Középkori és koraújkori oklevélgyűjtemény

Bereich "Identifikation"

Signatur

HU ELTEL XV.049

Titel

Középkori és koraújkori oklevélgyűjtemény

Datum/Laufzeit

  • 1263-1676 (Anlage)

Erschließungsstufe

Fonds

Umfang und Medium

0,3 ifm
106 db oklevél, amelyből 96 db Mohács előtti oklevél.

Bereich "Kontext"

Name des Bestandsbildners

(1886-1949)

Verwaltungsgeschichte

Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszter - a Bölcsészkar 1885. március 24-i rendkívüli ülésének felterjesztésére válaszolva - 1886. június 6-i leiratában határozta el három bölcsész-szeminárium, köztük a Történelmi Szeminárium felállítását. A Bölcsészkar felterjesztése és a miniszter leirata is helyesen határozta meg a szemináriumi munka célját a hallgatók tudományos munkába való egyéni és módszeres bevezetésében, valamint - ami addig szintén hiányzott az egyetemi oktatásból - a tanárnak a diákokkal való közvetlen érintkezésének kialakításában. Az egyetemi oktatás elmélyítése szempontjából is nagy jelentőségű, belső, tudományos működésére nézve teljesen önálló szemináriumok az 1887/88. tanévben kezdhették meg működésüket.
A Történelmi Szeminárium első igazgatója Salamon Ferenc volt. Őt a középkori egyetemes történetet tanító Lánczy Gyula, majd a művelődéstörténetet előadó Békefi Remig követte. Igen népszerűek voltak és sok hallgatót vonzottak a Szemináriumot 1911-től igazgató Marczali Henrik magyar történelemmel foglalkozó órái. Jeles tudósok, így Fejérpataky László és Áldásy Antal voltak a Szeminárium vezető tanárai. A kezdeti tizenötös hallgatói létszám 1911-re már 34 főre emelkedett, az 1920-as és 1930-as években pedig elérte a 40 főt is. A Történelmi Szeminárium rangját jelzi, hogy a két világháború között is olyan tanárai voltak, mint Angyal Dávid, Szekfű Gyula, Lukinich Imre, Hajnal István, Hóman Bálint, Mályusz Elemér. Áldásy Antal és Szentpétery Imre pedig a Szeminárium igazgatói tisztét viselték.
A Szemináriumot 1949-ben az egyetemi reformmal kapcsolatos intézkedések során szűntették meg, illetve szervezték át; részben a levéltáros képzés vette át a Szeminárium szerepét.

Bestandsgeschichte

Az oklevélgyűjteményt Fejérpataky László és Szentpétery Imre hozta létre oktatási célból. A gyűjteményt a Történelmi Szeminárium, majd annak megszüntetése után, 1949-től a Történelem Segédtudományai Tanszék őrizte.

Abgebende Stelle

Az oklevélgyűjteményt a Történelem Segédtudományai Tanszék adta át 1989-ben letétként (423/89).

Bereich "Inhalt und innere Ordnung"

Eingrenzung und Inhalt

A bölcsészkaron az 1887/88-as tanévben kezdte meg működését a Történelmi Szeminárium. Oklevélgyűjteményünk a szeminárium tulajdonát képezte, a hallgatók ennek segítségével mélyíthették el paleográfiai ismereteiket, s fejleszthették oklevél olvasási tudásukat. A gyűjteményt a 13. század közepétől a 17. század utolsó harmadáig keletkezett oklevelek alkotják, amelyek döntő többsége a mohácsi csatát megelőző időből származik. A kibocsátók között világi személyek (uralkodók, nagybírák, bánok, az országtanács, városok, várnagyok, városi polgár, közjegyző stb.) mellett egyházi személyek és testületek (pápa, érsek, püspök, apát, hiteles helyek) is találhatók. Az oklevelek között eredetiek és másolatok, fogalmazványok is vannak. Megpecsételésük módját tekintve van közöttük privilégium, zárt és nyílt oklevél.

Bewertung, Vernichtung und Terminierung

A gyűjteményben selejtezés nem történt.

Zuwächse

A gyűjtemény jövőbeni gyarapodása nem várható.

Ordnung und Klassifikation

Bedingungen des Zugriffs- und Benutzungsbereichs

Benutzungsbedingungen

Az iratanyag korlátozás nélkül kutatható.

Reproduktionsbedingungen

Az iratanyagról fényképmásolatok készültek.

In der Verzeichnungseinheit enthaltene Sprache

  • Latein
  • Deutsch
  • Italienisch

Schrift in den Unterlagen

Anmerkungen zu Sprache und Schrift

Physische Beschaffenheit und technische Anforderungen

Az okleveleket fényképmásolatban lehet kutatni. Az eredeti okleveleket csak külön engedéllyel, indokolt esetben lehet kutatni.

Findmittel

Bereich Sachverwandte Unterlagen

Existenz und Aufbewahrungsort von Originalen

Existenz und Aufbewahrungsort von Kopien

A középkori okleveleket 2012-ben digitalizálták az Országos Levéltárban. A fényképek elérhetők az EDIT-ben, a vonatkozó link az egyes oklevelek leírásánál található.
Az 1950-es években készült mikrofilmmásolatokról készült képek a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltár Diplomatikai Fényképgyűjteményében találhatók, amely elérhető a Hungaricana közgyűjteményi portálon: https://archives.hungaricana.hu/hu/charters/search/results/?list=eyJxdWVyeSI6ICJXSkVMPShcIlRcdTAwZjZydFx1MDBlOW5ldGkgaW50XHUwMGU5emV0IGlyYXRneVx1MDE3MWp0ZW1cdTAwZTlueSAoVSA0ODQpXCIpIn0

Verwandte Verzeichnungseinheiten

Verwandte Beschreibungen

Anmerkung zur Veröffentlichung

Sölch Miklós: Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár, Egyetemi Levéltár középkori oklevelei. Budapest, 2005.

Bereich "Anmerkungen"

Alternative Identifikatoren/Signaturen

Zugriffspunkte

Zugriffspunkte (Thema)

Zugriffspunkte (Ort)

Zugriffspunkte (Name)

Zugriffspunkte (Genre)

Bereich "Beschreibungskontrolle"

Identifikator "Beschreibung"

Archivcode

Benutzte Regeln und/oder Konventionen

Status

Erschließungstiefe

Daten der Bestandsbildung, Überprüfung, Löschung/Kassierung

Sprache(n)

Schrift(en)

Quellen

Anmerkung des Archivars/der Archivarin

  1. augusztus 2.

Bereich Zugang

Verwandte Themen

Verwandte Personen und Organisationen

Verwandte Genres

Verwandte Orte